wz

INDEX

Vítejte na stránkách věnovaných minulosti České Obce Sokolské. Tento web si klade za cíl mapovat historii tohoto našeho slavného cvičebního spolku, jehož počátky sahají do 60. let 19. století zejména k pánům Tyršovi a Fügnerovi. Prvně jmenovanému vděčíme za myšlenku, druhému za finance nezbytné do začátků. Organizaci podporovala či se její činnosti přímo účastnila také řada dalších známých osobností, avšak není cílem těchto stránek věnovat se hlouběji problematice počátků Sokolského hnutí, ani detailně mapovat jednotlivé etapy historie.

Namísto toho tu najdete chronologicky řazený přehled jednotlivých všesokolských sletů, které patří k tomu nejvýznamnějšímu, co si snad každý při zaslechnutí slova Sokol vybaví. Slety se konají jednou za šest let, pokud to politická situace dovolí. Pohnutá historie posledního století tomu ovšem příliš nepřála, a tak se jich od roku 1882, kdy tradice započala, zatím uskutečnilo čtrnáct, patnáctý je nachystán na letošní rok. Cílem stránek je dokumentovat jednotlivé slety pomocí reprodukcí historických materiálů z autorovy rozrůstající se osobní sbírky. Naleznete tu tak snímky odznaků, dobových propagačních materiálů a historické fotografie členěné podle příslušnosti k jednotlivým sletům s důrazem především na slety předválečné. Obrázky a informace sem budou postupně přibývat tak, jak se budou objevovat v autorově sbírce.

Dlouhodobým cílem projektu je vytvořit obsahově bohatou a kvalitní prezentaci historie všesokolských sletů a nabídnout návštěvníkům stránek zajímavý a přínosný zážitek. Aktuální obsah naleznete v sekci GALERIE, pod stránkou ODKAZY se skrývají adresy různých zajímavých webů věnovaných sokolskému hnutí či partnerských stránek, které lze též doporučit ke shlédnutí.

S obsahem a rozvojem stránek můžete pomoci i vy! Pokud byste disponovali faktografickými znalostmi, které by mohly pomoct obohatit informační základnu tohoto webu, nebo pokud měli doma nějaký obrazový materiál, o který byste se rádi podělili s ostatními, můžete kdykoliv napsat na emailovou adresu rakcesa@seznam.cz. Poskytnutý materiál bude zveřejněn s potřičně uvedeným autorstvím a připojeným poděkováním.


TOPlist
TOPlist